Osmaniye Köyü sivas/zara, kültürel paylaşım ve iletişim - Ana Sayfa
Osmaniye Köyü
Menü
 
Yazı tahtası
200
 
Anket
Siteyi nasıl buldunuz?
Toplam sorular: 742
 

      
       Sivas iline 80 km, Zara ilçesine 10 km uzaklıkta dağ, dağlı köyüdür. Esas itibariyle Avarlar'ın tsez kolunu oluşturan kabileler mevcuttur. Bu kabileler bildiğim kadarıyla Selimiye ve Süleymaniye Köylerinede yerleşmiştir ve Osmaniyeyle akrabalık bağları vardır. Bunlar;
  • zundal (cundal, sundal) Dağıstanın Tsuntin şehrinden
  • bejdal Dağıstanın Bezhita şehrinden
  • kindal (kunzal) Cundallar Avarlara kindal der.
        Geldiği köyler kibiru, kituzu, gemuh ve amuçi, lıhk?  köylerinden bahsedilirdi

        Avar/Çez (Cundal) boyu kabileleridir. Köye yerleşmeleri değişik zamanlarda olmuştur. Köyümüze gelen Dedelerimiz Şeyh Şamil'in yanında yıllarca savaşmış ulema, naip ve müridleri ve bunların aileleridir.
 
        Köyümüz Yaksıyan dağında, karstik arazi yapısı üzerinde kurulmuştur. Arkasında Bey dağı önünde Köse dağı vardır. Güneyinde bağlama, korkut köyleri Kuzeyinde hebo çiftliği ve sucak batısında kümbet doğusunda bedirören (ağlık) ile komşudur. Dolinler düdenler mevcuttur. Yer altında kaşifleri bekleyen bir çok maara mevcuttur. köyde dört tane dere vardır. Büyük dere, Bitli dere, Eğri dere, Şamilin dere. Gölleri ise pek büyük olmasada Yeşil göl görülmeğe değer, kanlı göl, sülük göl gölleridir. Arazi yapısı engebeli ve çoraktır. Daha çok hayvancılığa ve meyvacılığa müsaittir. Yaksıyan dağı ardıç ve çam ormanlarıyla kaplıdır. Yazıda ise bodur ağaçlar ve çalılar bulunur. Bunun yanı sıra Yemiş ağaçlarıda vardır; ekşi elma, çördük, alıç, gurmut, palamutu sayabiliriz.
 
         Daha fazla bilgi için lütfen Kütüphane bölümünü ziyaret ediniz.
 
Login form
 
Saat
.
 
Takvim 
«  Eylül 2019  »
PzPtsSlÇrbPrbCmCts
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
 
Arama
 

İstatistik
 
Sitedeki Toplam Kişi: 1
Misafir: 1
Üye: 0
 

 
Copyright MyCorp © 2019 bejdal 2©®8 Sayaç